O projekcie

O projekcie

Instrukcja / Zakres danych / Działy Archiwum  / Słownik / Informator / Przegląd archiwalnyO projekcie / Informacje

Inwentarz opisuje archiwalia IPN w sposób pozwalający na identyfikację zagadnień lub osób, których dotyczą dokumenty

Inwentarz archiwalny IPN

 

Inwentarz archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z 18 marca 2010 r. nałożyła na IPN obowiązek opublikowania inwentarza archiwalnego zapewniającego opis zasobu na poziomie jednostek archiwalnych według ustalonego zakresu danych (Zakres danych).

Od tego czasu Inwentarz jest systematycznie uzupełniany o kolejne rekordy (Wyszukiwarka). Opublikowane rekordy są uporządkowane według działów archiwum Instytutu ( Działy Archiwum ), obejmujących grupy aktotwórców / zbiorów odpowiednio do ich ustroju i zakresu działalności.

Inwentarz został wyposażony w system wyszukiwarek ułatwiających użytkownikowi łatwe dotarcie do interesujących go informacji ( Instrukcja wyszukiwania ).

W 2023 r. zakończony został projekt przebudowy serwisu, w efekcie którego otrzymał on nie tylko nowy wygląd i układ, ale również szereg funkcjonalności ułatwiających korzystanie z niego przez Użytkowników. 


  • Zobacz spot

W inwentarzu publikujemy opisy jednostek archiwalnych przechowywanych w archiwach IPN na terenie całego kraju (Mapa oddziałów). Dla wielu Internautów Inwentarz jest pierwszym krokiem na drodze do przybliżenia zasobu archiwalnego Instytutu, tym samym historii dwóch pokoleń Polaków.

Pełna baza danych o zasobie archiwalnym - Cyfrowe Archiwum, jest udostępniana w czytelniach archiwów IPN na terenie kraju. Zgodnie z ustawą, dostęp do niej mają osoby prowadzące badania naukowe oraz dziennikarze.