Wyszukiwanie opisów jednostek w Inwentarzu archiwalnym
Wyszukiwanie pełnotekstowe umożliwia wyszukiwanie zagadnień, osób, spraw i problemów wzmiankowanych w materiałach archiwalnych. Wybranie opcji wyszukiwania strukturalnego zawęża wyniki do wybranych działów archiwum oraz przypisanych do tych działów zespołów i zbiorów archiwalnych.
Wyszukiwanie pełnotekstowe
Aby rozpocząć wyszukiwanie, należy wprowadzić szukaną frazę w pole wyszukiwarki pełnotekstowej.
Nie jest istotna wielkość liter tzn. można wprowadzać zarówno małe, jak i wielkie litery.
Użycie checkboxa "tylko dokładna fraza" uściśli i zawęzi wyniki wyszukiwania.
Wyszukiwanie odbywa się po wszystkich dostępnych polach - zob. Zakres danych
Wyniki wyszukiwania
Domyślnie będą dostępne wszystkie opisy jednostek archiwalnych według kolejności ich dodania. Możliwość sortowania wyników pozwoli na ułożenie szukanych opisów w żądanej kolejności.
Wyszukiwanie uruchamia przycisk "Szukaj", przycisk "Wyczyść" usuwa wskazane wcześniej kryteria wyszukiwania.
Po wprowadzeniu danej frazy i zatwierdzeniu przyciskiem "Szukaj", wyświetli się lista wyników wyszukiwania ze skróconym opisem jednostek archiwalnych, w których występuje dany termin.
Po wybraniu opcji "pokaż opis j.a." z poziomu listy wyników, przejdziemy do widoku szczegółowego danej jednostki archiwalnej. Szukana fraza (z wartości niesłownikowych) będzie oznaczona kolorem.
Po wybraniu widoku szczegółowego jednostki archiwalnej, możemy zapoznać się z jej opisem, wygenerować go w formacie .pdf, dodać jednostkę do Kwerendy lub wrócić do panelu wyszukiwania przyciskiem "Wróć do wyników".
Opcje wyszukiwania zaawansowanego
Inwentarz archiwalny umożliwia doprecyzowanie wyszukiwania przez uzupełnienie pól w panelu wyszukiwania zaawansowanego.
Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość dodania zakresu dat, sygnatury lub miejsca przechowywania akt.
Wyszukiwanie dat skrajnych - wyszukiwarka zwraca wyniki z wartością równą lub większą od daty początkowej i wartością równą lub mniejszą od końcowej.
Wyszukiwarka strukturalna
Wyszukiwanie według metody strukturalnej zakłada przeglądanie zapisów inwentarza „od ogółu do szczegółu”.
Wyszukiwanie rozpoczyna się od wybrania działu, wedle których opisywane są archiwalia IPN - zob. Działy archiwum
Następnie można wybrać kolejne wartości przypisane do danego działu tj. "Zespół / Aktotwórca", "Podzespół", "Seria" i "Podseria".
Dzięki temu rozwiązaniu możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania do danego typu akt, wytworzonego przez poszczególne komórki organizacyjne np.: Gabinet Ministra, departamenty etc.
Linki do opisów dot. wytwórcy dokumentów
Z poziomu opisu szczegółowego jednostki archiwalnej można przejść do opisu wytwórcy materiałów (sekcja Aktotwórca).
Inwentarz udostępnia informacje jaka instytucja (lub jej część) wytworzyła dokumenty, jaka była historia tej instytucji i losy akt, jaki mają one charakter itd.
Ułatwienia dla Czytelników: Opisy pól
W opisie szczegółowym jednostki archiwalnej niektóre pola zostały opatrzone dodatkową informacją - "dymkiem", wyjaśniającym dany termin.
Ułatwienia dla Czytelników: Wyszukiwarka w stopce strony
W stopce strony znajduje się dodatkowe okno wyszukiwania. Z jego pomocą można przeszukiwać wszystkie treści w serwisie, oprócz sekcji Wyszukiwarka oraz Słownik, które posiadają odrębny mechanizm wyszukiwania.
Ułatwienia dla Czytelników: Słownik terminów
Słownik najważniejszych pojęć używanych przez organy bezpieczeństwa PRL wyjaśnia terminy, jakie można znaleźć w opisach materiałów archiwalnych.
Mamy nadzieję, że przygotowany serwis przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej i okaże się użytecznym narzędziem przy prowadzeniu badań naukowych.