IPN Rz 691/1

IPN Rz 691/1

Dodaj opis jednostki archiwalnej do kwerendy aby wygenerować raport oraz dowiedzieć się jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentów

Aktotwórca
Zespół/Zbiór
Informacje identyfikujące
Sygnatura IPN
IPN Rz 691/1
Opis zawartości
Tytuł

Zeszyt z zapiskami kaprala Pawła Kubasiewicza, żołnierza 3 Pułku Piechoty Legionów. Są to przede wszystkim teksty piosenek legionowych – anonimowych i powszechnie znanych autorów.

Opis

Zapiski prowadzone były w oprawionym w płótno zeszyciku, piórem i ołówkiem, na kartkach formatu 98 x 161 mm, prawdopodobnie od 1914 do 1918 r. Są to głównie teksty piosenek legionowych, często publikowanych w różnych śpiewnikach już w latach 1915–1916, najczęściej anonimowych autorów. Zapisane teksty różnią się od tych wydanych drukiem, są to warianty tych samych utworów, np. z dodanymi zwrotkami (strofami). Są to również teksty wierszy i piosenek autorstwa znanych autorów: Adama Mickiewicza („Nie dbam jaka spadnie kara”), Marii Konopnickiej („Młody żołnierzu!”), również mniej znanych, np. Augustyna Bielowskiego („Za Niemen hen precz” - utwór z 1830 r.), Mieczysława Romanowskiego („Co tam marzyć” - utwór z 1860 r.), Henryka Zbierzchowskiego, Józefa Andrzeja Teslara (poeta legionowy). Są też osobiste zapiski prowadzone przez kaprala Pawła Kubasiewicza, a wśród nich „menaż legionistów w niewoli niemieckiej”, czyli wykaz racji żywnościowych dla jeńców – polskich legionistów, którzy 12-05-1918 r. po bitwie pod Kaniowem dostali się do niewoli niemieckiej – osadzonych w niemieckim obozie jenieckim w Parchim w Meklemburgii; zapiski prowadzone są od 23 maja 1918 r. do 16 lipca 1918 r.

Daty wytworzenia dokumentów
Data początkowa
1914
Data końcowa
1918
Opis zewnętrzny
Forma fizyczna

Dokumentacja aktowa

Liczba tomów
1