Subseries

Subseries

A group of records forming division in –> Fonds or –>Sub-fonds based on the particular functional, provenience or procedural arrangement by the creator.

Charakterystyka archiwalna podserii

Affiliation with the IPN Archives
Group of documents
Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz krajowe i zagraniczne organy i instytucje badania i ścigania zbrodni niemieckich
Name of the archival fonds (collection)
Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej 1991-1999
Subfonds
Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej 1991-1999
Series
Fotografie (zbiór fotografii Głównej Komisji)
Subseries

Kolekcja fotografii zgromadzonych przez Ministerstwo Kultury - Wydział Muzeów i Pomników Walki z Faszyzmem

Informacje o podserii
Charakterystyka archiwalna

Materiały archiwalne stanowią zbiór fotografii zgromadzonych przez były Wydział Muzeów i Pomników Walki z Faszyzmem Ministerstwa Kultury, przejętych z zasobem Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Fotografie te znajdowały się w rozsypie zbiorów fotograficznych AGK i nie zostały przez tego dysponenta zewidencjonowane i uporządkowane, a oznaczone były jedynie sygnaturami WMiPWzF. Kolekcja powstała w drugiej połowie lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych XX w. Są to w zdecydowanej większości reprodukcje i fotokopie zdjęć z nieustalonego źródła (w tym z publikacji z okresu międzywojennego i powojennych, czasopism, zbiorów różnych instytucji – w tym Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce i Archiwum KC PZPR). Znaczna część kolekcji to wykonane z papieru „kopertki” zawierające klatkę kliszy negatywowej i naklejoną lub przyszytą na „kopertkę” wglądówkę-stykówkę. Dalszą część stanowią fragmenty klisz negatywowych fotokopii o różnych formatach, z których każdy fragment odpowiada osobnemu zdjęciu. Dokumentacji dotyczącej przejęcia zbioru przez AGK dotychczas nie odnaleziono, można jedynie przypuszczać, iż nastąpiło to w latach pięćdziesiątych lub szećdziesiątych ubiegłego wieku. Kolekcja zachowała się niekompletna, gdyż wśród sygnatur znajdują się luki i braki. Nieliczne dalsze fotografie z tej kolekcji zostały przez AGK włączone do stworzonego przez nią osobnego zbioru fotografii (spis IPN BU 4084).