Baza "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką"
Podstawowym celem projektu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939-1945.
Przywracamy nazwiska wszystkim możliwym do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanym, które we wrześniu 1939 roku były obywatelami II RP (wszystkich narodowości). Zebrane dane pozwolą na pokazanie topografii zbrodni wobec wszystkich obywateli państwa polskiego w granicach z września 1939 roku i będą świadectwem skali terroru.
- Przejdź na stronę projektu Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką
Inne aplikacje, wykazy i bazy danych
Niezwykle cennym uzupełnieniem zasobu archiwalnego są elektroniczne bazy danych: aplikacja dotycząca ofiar represji niemieckich, pozyskana od Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej (International Tracing Service, ITS) w Bad Arolsen w Niemczech oraz przejęte z Fundacji Ośrodka KARTA bazy danych programu „Indeks Represjonowanych”, dokumentującego losy obywateli polskich represjonowanych przez Związek Sowiecki.
- Przejdź na stronę projektu Indeks represjonowanych
Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej
Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku oraz ustalenie personaliów i liczby pomordowanych.
- Przejdź na stronę zbrodniawolynska.pl
Dane weryfikujemy na podstawie dostępnej literatury naukowej, akt śledczych oraz dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, rozproszonej po archiwach, bibliotekach, muzeach i zbiorach prywatnych. Mamy również nadzieję na dotarcie do nowych, nieznanych badaczom relacji świadków.