Podseria

Podseria

Określa szereg jednostek archiwalnych w zespole (zbiorze) archiwalnym stanowiących pewien ciąg, a związanych ze sobą analogią treści lub pochodzenia, bądź analogią obu tych elementów.

Charakterystyka archiwalna podserii

Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum
Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz krajowe i zagraniczne organy i instytucje badania i ścigania zbrodni niemieckich
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego
Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej 1991-1999
Podzespół
Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej 1991-1999
Seria
Fotografie (zbiór fotografii Głównej Komisji)
Podseria

Kolekcja fotografii zgromadzonych przez Ministerstwo Kultury - Wydział Muzeów i Pomników Walki z Faszyzmem

Informacje o podserii
Charakterystyka archiwalna

Materiały archiwalne stanowią zbiór fotografii zgromadzonych przez były Wydział Muzeów i Pomników Walki z Faszyzmem Ministerstwa Kultury, przejętych z zasobem Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Fotografie te znajdowały się w rozsypie zbiorów fotograficznych AGK i nie zostały przez tego dysponenta zewidencjonowane i uporządkowane, a oznaczone były jedynie sygnaturami WMiPWzF. Kolekcja powstała w drugiej połowie lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych XX w. Są to w zdecydowanej większości reprodukcje i fotokopie zdjęć z nieustalonego źródła (w tym z publikacji z okresu międzywojennego i powojennych, czasopism, zbiorów różnych instytucji – w tym Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce i Archiwum KC PZPR). Znaczna część kolekcji to wykonane z papieru „kopertki” zawierające klatkę kliszy negatywowej i naklejoną lub przyszytą na „kopertkę” wglądówkę-stykówkę. Dalszą część stanowią fragmenty klisz negatywowych fotokopii o różnych formatach, z których każdy fragment odpowiada osobnemu zdjęciu. Dokumentacji dotyczącej przejęcia zbioru przez AGK dotychczas nie odnaleziono, można jedynie przypuszczać, iż nastąpiło to w latach pięćdziesiątych lub szećdziesiątych ubiegłego wieku. Kolekcja zachowała się niekompletna, gdyż wśród sygnatur znajdują się luki i braki. Nieliczne dalsze fotografie z tej kolekcji zostały przez AGK włączone do stworzonego przez nią osobnego zbioru fotografii (spis IPN BU 4084).