Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna podserii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Cywilne organy bezpieczeństwa państwa
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych we Wrocławiu [1945] 1983-1990
Podzespół: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych we Wrocławiu 1983-1990
Seria: Materiały operacyjne
Podseria: Sygnatura IV
Informacje o podserii
Charakterystyka archiwalna: „Sygnatura IV”: akta operacyjne o charakterze spraw obiektowo - zagadnieniowych Urzędu Bezpieczeństwa/Służby Bezpieczeństwa. Zawierają dokumentację potwierdzającą działania wymierzone w struktury i instytucje. Celem prowadzenia spraw obiektowych lub zagadnieniowych było wykrycie opozycji demokratycznej, działalności postrzeganej jako dywersyjna bądź szpiegowska. W szczególnym zainteresowaniu były organizacje zagraniczne, instytuty naukowo - badawcze, zajmujące się problematyką krajów socjalistycznych, placówki państw kapitalistycznych w Polsce (konsulaty, ambasady), instytucje kościelne i związki wyznaniowe (zwłaszcza akcje organizowane przez Kościół katolicki, kongresy, sympozja). W aktach spraw obiektowych znajdują się m.in. charakterystyki kontrwywiadowcze, analizy zagrożeń, odpisy doniesień agenturalnych, protokoły przesłuchań świadków i podejrzanych, plany przedsięwzięć operacyjnych oraz dokumentacja podejmowanych działań operacyjnych.
 
Deklaracja dostępności strony