Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna podserii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Cywilne organy bezpieczeństwa państwa
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Siedlcach [1975] 1983-1990
Podzespół: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Siedlcach 1983-1990
Seria: Materiały operacyjne
Podseria: Sygnatura I
Informacje o podserii
Charakterystyka archiwalna: „Sygnatura I”: Akta osobowych źródeł informacji (OZI) dysponentów lokali kontaktowych (LK), mieszkań konspiracyjnych (MK), kandydatów na osobowe źródła informacji, na dysponentów LK i MK, Urzędu Bezpieczeństwa/Służby Bezpieczeństwa. Akta składające się z dwóch typów: teczki personalnej, oraz teczki pracy (dla OZI). Zawarta w nich dokumentacja określa dane osobowe współpracownika i jego rodziny, podstawę i cel pozyskania do współpracy, przebieg, charakter i przyczyny jej zakończenia, a także donosy, często w formie notatek sporządzanych przez oficera prowadzącego. W związku z kolejnymi instrukcjami pracy operacyjnej kategoria tych źródeł ulegała zmianom. Początkowo funkcjonowały trzy kategorie OZI: informator, agent i rezydent, nieformalnie także czwarta - kontakt operacyjny. W latach 1960 - 1970 zdefiniowano pomoc obywatelską (p.o.), wprowadzono także do języka operacyjnego pojęcie: tajny współpracownik. W latach 1970 - 1989 wystąpiły kolejne zmiany. Utrzymano tajnego współpracownika, a pomoc obywatelską zastąpiły kategorie: kontakt służbowy (k.s.) i kontakt operacyjny (k.o.). Wprowadzono też kategorię konsultanta. Po 1989 roku utrzymano kategorię tajnego współpracownika, wprowadzono osobę informującą, utrzymano funkcję konsultanta, a w miejsce kontaktu służbowego powstała kategoria oficjalnego osobowego źródła informacji. Do tego typu akt należy również dokumentacja właścicieli lokali kontaktowych (LK), oraz mieszkań konspiracyjnych (MK).
 
Deklaracja dostępności strony