Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna podserii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Cywilne organy bezpieczeństwa państwa
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Kielcach [1945] 1983-1990
Podzespół: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Kielcach 1983-1990
Seria: Materiały operacyjne
Podseria: Sygnatura III
Informacje o podserii
Charakterystyka archiwalna: „Sygnatura III”: akta postępowań przygotowawczych, zwane także kontrolno - śledczymi, prowadzone przez Urząd Bezpieczeństwa/Służbę Bezpieczeństwa. Zawierają dokumentację zbliżoną do akt spraw operacyjnych, z tą różnicą że na jej podstawie sporządzano akty oskarżenia osób podejrzanych o wrogą działalność wobec istniejącego systemu. Znajdują się tutaj doniesienia informatorów, zdjęcia sygnalityczne, protokoły przesłuchań świadków i podejrzanych (pytania do przesłuchań, z gotowymi odpowiedziami, które chciano uzyskać) służące oskarżeniu, a także materiały ukazujące metody śledcze np. plany łamania psychicznego przesłuchiwanych, czy dowody stosowanych tortur. Materiały te zawierają również odpisy aktu oskarżenia i wyroku sądowego.
 
Deklaracja dostępności strony