Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna serii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Wojskowe organy bezpieczeństwa państwa
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Szefostwo Wojskowej Służby Wewnętrznej w Warszawie [1943] 1957-1990
Podzespół: Wojskowa Służba Wewnętrzna 1957-1990
Seria: Akta (materiały) operacyjne
Informacje o serii
Charakterystyka archiwalna: Aktami (materiałami) operacyjnymi są dokumenty wytworzone przez dział kontrwywiadu oraz dokumenty dotyczące przedsięwzięć specjalnych, ewidencji kontrwywiadowczej, doboru, dokumenty planistyczne, kontroli i rozliczeń, sprawozdawcze, wydatkowania funduszu operacyjnego, organizacyjno-mobilizacyjne oraz korespondencja kancelarii i poszczególnych wykonawców o charakterze operacyjnym, oryginały dokumentów regulujących zasady działania WSW, a także oryginały materiałów szkoleniowych z zakresu działalności WSW wytworzone przez Szefostwo WSW i COS WSW.
 
Deklaracja dostępności strony