Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna serii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Wojskowe organy wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratury wojskowe oraz sądy wojskowe
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Wojskowa Prokuratura Bazy Marynarki Wojennej w Ustce [1949] 1951-1956
Podzespół: Wojskowa Prokuratura Usteckiego Obszaru Nadmorskiego 1949-1951
Seria: Pomoce ewidencyjne
Informacje o serii
Zasięg terytorialny oddziaływania: Teren jednostek wojskowych należących w latach 1949-1951 do Usteckiego Obszaru Nadmorskiego
Charakterystyka archiwalna: W serii „Pomoce ewidencyjne” znalazły się repertoria, księgi oraz skorowidze, do których prowadzenia (na podstawie przepisów Tymczasowego regulaminu urzędowania sądów i prokuratur wojskowych, część I: Biurowość w sprawach karnych) był w tym czasie zobowiązany każdy sąd i prokuratura wojskowa. Wymienione powyżej materiały ewidencyjne są bardzo ważne dla całego procesu opracowania zespołu archiwalnego umożliwiając rekonstrukcję pierwotnego układu kancelaryjnego serii „Akta spraw prokuratorskich”, stanowiącej największą cześć dokumentacji wytworzonej przez prokuratury wojskowe. Poza tym w repertoriach ogólnych znalazła odbicie cała procedura karna, jakiej poddana była osoba, wobec której instytucje te prowadziły postępowanie przygotowawcze. W przypadku zniszczenia, czy zagubienia akt, to właśnie w repertoriach można odnaleźć nazwiska osób objętych postępowaniem sądowym, charakter postawionych im zarzutów oraz postanowienie sądu lub prokuratury kończące całą sprawę.
 
Deklaracja dostępności strony