Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka zespołu (zbioru) archiwalnego
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Zbiór: Stefan Russel
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Zbiory archiwalne, w tym dokumenty z archiwów zagranicznych lub ich kopie gromadzone na zasadzie zbiorów
Informacje o aktotwórcy
Dzieje ustrojowe aktotwórcy: Stefan Russel urodził się w 1888 r. i do roku 1939 pracował jako leśniczy w Leśnictwie Hołody (województwo podlaskie). 10 lutego 1940 r. został wywieziony wraz z rodziną do Kraju Ałtajskiego w Związku Sowieckim, gdzie pełnił funkcję Męża Zaufania Ambasady RP. Do jego zadań należało m.in. prowadzenie spisu ludności, organizacja punktów szkolnych, medycznych, punktów dożywiania dla dzieci, przydział zapomóg najbardziej potrzebującym rodakom. 12 listopada 1945 r. wyrokiem trybunału wojennego Zachodnio-Syberyjskiego okręgu wojennego został skazany na 10 lat więzienia i na 5 lat pozbawienia praw publicznych z paragrafu 58 sowieckiego kodeksu karnego za szpiegostwo i działalność kontrrewolucyjną. Zginął w obozie w Irkucku w 1950 r. Poszukiwania miejsca pochówku, prowadzone za pośrednictwem Czerwonego Krzyża oraz polskiej Ambasady, nie dały rezultatu. Członkowie jego rodziny, żona Apolonia, córka Danuta i syn Kazimierz, wrócili do kraju w 1946 r., zaś matka Krystyna zmarła na zesłaniu w 1943 r.
 
Deklaracja dostępności strony