Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka zespołu (zbioru) archiwalnego
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Komisja Likwidacyjna Generała Lucjana Żeligowskiego 1925-1926
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Organy administracji publicznej, urzędy, instytucje oraz organizacje społeczno-polityczne, w tym pozasądowe organy wymiaru sprawiedliwości oraz archiwa organizacji niepodległościowych i oporu społecznego
Daty dokumentów w zespole (zbiorze) archiwalnym
Data początkowa: 1925
Data końcowa: 1926
Informacje o aktotwórcy
Dzieje ustrojowe aktotwórcy: Komisja została powołana w celu wyjaśnienia okoliczności i przebiegu wypadków majowych w 1926 r.
Charakterystyka archiwalna zespołu (zbioru) archiwalnego
Charakterystyka zawartości zespołu (zbioru) archiwalnego: Zespół zawiera akta kancelarii przybocznej Szefa Sztabu Głównego, rozkazy i zarządzenia dot. powołania Komisji Likwidacyjnej, sprawozdania z działalności Komisji, akta Dowództwa Okręgu Korpusu nr I- nr X, sprawy personalne, dokumentacja dot. likwidacji Komisji Likwidacyjnej, wykazy rannych i zabitych, odszkodowania, transporty, plany i mapy Warszawy i okolic, inwentarz akt Komisji Likwidacyjnej, dziennik podawczy. Pliki cyfrowe do IPN przekazane zostały przez: Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku (The Jozef Pilsudski Institute of America), zarejestrowano je pod sygn. IPN BU 3804/1-28 (sygn. IJPA 701-004).
Warunki decydujące o udostępnianiu
Warunki udostępniania: W umowie o współpracy z dn. 05.05.2010 roku zawarto następujące wymagania dotyczące wykorzystania kopii materiałów objętych spisem: 1. IPN ma prawo do wykorzystania zdigitalizowanych zespołów i zbiorów archiwalnych w swojej działalności ustawowej, umieszczając informację o Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce, jako właścicielu oryginalnych materiałów (art. IV ust. 6 oraz art. V ust.1). 2. Wykorzystanie materiału archiwalnego w celach komercyjnych przez osoby, które uzyskały do niego dostęp (a które nie są pracownikami IPN lub pracownikami Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce), wymaga pisemnej zgody właściciela oryginalnych dokumentów i ma on prawo żądać opłat licencyjnych z tego tytułu (art. V ust. 2).
Wskazówki bibliograficzne
Zestawienie bibliografii oraz wykaz źródeł: https://www.pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/227-zespol-004
 
Deklaracja dostępności strony