Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka zespołu (zbioru) archiwalnego
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Zbiór kopii cyfrowych czasopisma "Weteran" z lat 1921- 2012
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Zbiory archiwalne, w tym dokumenty z archiwów zagranicznych lub ich kopie gromadzone na zasadzie zbiorów
Daty dokumentów w zespole (zbiorze) archiwalnym
Data początkowa: 1921
Charakterystyka archiwalna zespołu (zbioru) archiwalnego
Dzieje zespołu (zbioru) archiwalnego: Czasopismo "Weteran" jest organem prasowym Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Powołane do życia mocą uchwały zjazdu założycielskiego SWAP w Cleveland, OH, w maju 1921 r. Pierwszy numer "Weterana" pod redakcją Czesława Żuławskiego ukazał się w październiku 1921 r. w Chicago. Kolejny numer, pod redakcją Stanisława Z. Stachowicza, ukazał się w Cleveland, gdzie zainstalował się Zarząd Główny SWAP. W okresie od października 1921 do lutego 1922 roku "Weteran" wychodził jako miesięcznik. W marcu i kwietniu 1922 ukazywał się jako tygodnik. Było to związane z akcją propagandową na rzecz osadnictwa wojskowego w Polsce. Od maja 1922 "Weteran" ponownie zaczął wychodzić jako miesięcznik i tak już pozostało do dzisiaj. Siedziba redakcji przenosiła się wraz ze zmianami lokacji Zarządu Głównego SWAP: lata 1922-1925 - Cleveland, OH; lata 1925-1928 - Detroit, MI; od 1934 r. do dzisiaj - Nowy Jork, NY. Obecnie "Weteran" dociera do czytelników w 10 krajach. Najwięcej odbiorów tego czasopisma jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (członkowie SWAP) oraz w Polsce (głównie biblioteki uniwersyteckie). Mniejsze ilości egzemplarzy "Weterana" trafiają do Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Holandii, Szwajcarii, Włoch i na Litwę.
Informacje techniczne o zespole (zbiorze) archiwalnym
Język akt: j. polski
Warunki decydujące o udostępnianiu
Warunki udostępniania: Na podstawie art. 29 w nawiązaniu do art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o IPN-KŚZpNP, kopie cyfrowe czasopisma "Weteran" zostały przekazane do IPN przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Wskazówki bibliograficzne
Zestawienie bibliografii oraz wykaz źródeł: http://www.pava-swap.org/weteran.htm
 
Deklaracja dostępności strony