Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka zespołu (zbioru) archiwalnego
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Kolekcja: August Gauer
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Archiwa osobiste i kolekcje
Informacje o aktotwórcy
Dzieje ustrojowe aktotwórcy: Materiały ikonograficzne ze zbiorów Augusta Gauera (1895-????), porucznika Wehrmachtu służącego między wrześniem 1939 r. i lipcem 1940 r. w okupowanej Polsce w jednostkach ochraniających kwaterę Głównodowodzącego Wschód (niem. Oberbefehlshaber Ost, Oberost) gen. płk. Johannesa Blaskowitza w Spale. Początkowo był dowódcą jednej z kompanii (41.-44. Kompanie) batalionu obrony terytorialnej nr XI/XIII (niem. Landesschützen-Bataillon XI/XIII), przekształconego 20 marca 1940 r. w I. batalion 651. pułku piechoty (niem. Infanterie-Regiment 651, IR 651) wchodzącego w skład sformowanej 372. Dywizji Piechoty (niem. 372. Infanterie-Division, 372. ID), które to rozwiązano w lipcu 1940 r. po wcześniejszym odesłaniu części personelu do Niemiec. A. Gauer odszedł z czynnej służby w Wehrmachcie w 1940 r.(?) po powrocie z Polski, przeżył wojnę i mieszkał w Republice Federalnej Niemiec.
Charakterystyka archiwalna zespołu (zbioru) archiwalnego
Dzieje zespołu (zbioru) archiwalnego: Kolekcję udostępnił do digitalizacji wnuk autora Pan Ulrich Gauer za pośrednictwem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium Pana Andrzeja Osiaka. Oryginały zostały zwrócone właścicielowi, poza 1 slajdem podarowanym przez Pana Gauera IPN.
 
Deklaracja dostępności strony