Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna serii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Wojskowe organy wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratury wojskowe oraz sądy wojskowe
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Wojskowa Prokuratura 4 Kaszubskiej Brygady Ochrony Pogranicza w Gdańsku [1946] 1948-1949
Podzespół: Wojskowa Prokuratura 12 Gdańskiego Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku 1946-1948
Seria: Pomoce ewidencyjne
Informacje o serii
Zasięg terytorialny oddziaływania: województwo gdańskie (1946-1948)
Charakterystyka archiwalna: W serii: Pomoce ewidencyjne znalazły się repertoria oraz skorowidze, do których prowadzenia, na podstawie przepisów Tymczasowego regulaminu urzędowania sądów i prokuratur wojskowych, część I: Biurowość w sprawach karnych, zobowiązany był każdy sąd i prokuratura wojskowa. Wymienione powyżej materiały ewidencyjne są bardzo ważne dla całego procesu opracowania zespołu archiwalnego umożliwiając rekonstrukcję pierwotnego układu kancelaryjnego serii „Akta spraw prokuratorskich”, stanowiącej największą cześć dokumentacji wytworzonej przez prokuratury WOP. Poza tym w repertoriach ogólnych znalazła odbicie cała procedura karna, jakiej poddana była osoba, wobec której instytucje te prowadziły postępowanie przygotowawcze. W przypadku zniszczenia czy zagubienia akt to właśnie w pomocach ewidencyjnych można odnaleźć nazwiska osób objętych śledztwem czy dochodzeniem oraz charakter postawionych im zarzutów i brzmienie postanowienia sądu czy prokuratury kończące całą sprawę. W celu uporządkowania serii: Pomoce ewidencyjne posłużono się wykazem pomocy kancelaryjnych zamieszczonym w Tymczasowym regulaminie urzędowania sądów i prokuratur wojskowych, część I: Biurowość w sprawach karnych, odtwarzając przedstawiony w nim układ.
 
Deklaracja dostępności strony