Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna serii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Wojskowe organy wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratury wojskowe oraz sądy wojskowe
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Wojskowa Prokuratura 4 Kaszubskiej Brygady Ochrony Pogranicza w Gdańsku [1946] 1948-1949
Podzespół: Wojskowa Prokuratura 4 Kaszubskiej Brygady Ochrony Pogranicza w Gdańsku 1948-1949
Seria: Akta spraw prokuratorskich
Informacje o serii
Zasięg terytorialny oddziaływania: województwo gdańskie (1946-1948)
Charakterystyka archiwalna: Akta spraw prokuratorskich odzwierciedlają całą procedurę karną, jakiej poddane były osoby, wobec których postępowanie przygotowawcze prowadziły prokuratury WOP. Materiały te stanowią także ciekawy zbiór dokumentów umożliwiający prowadzenie badań nad działalnością sądownictwa i prokuratury w Polsce Ludowej oraz poznanie roli, jaką organy te odegrały w przejęciu władzy przez partię komunistyczną. Jeżeli chodzi o metodę porządkowania serii „Akta spraw prokuratorskich” zdecydowano się na odtworzenie pierwotnego układu kancelaryjnego, czyli rekonstrukcję układu zarejestrowanego za pomocą sygnatur. W tym celu posłużono się repertoriami ogólnymi Pop., w których rejestrowano wszystkie wpływające do prokuratury sprawy karne.
 
Deklaracja dostępności strony