Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Zbiór kopii cyfrowych materiałów dotyczących represji stosowanych wobec osób narodowości polskiej w latach 1921-1946 przekazanych przez Państwowe Archiwum Obwodowe w Chmielnickim (Ukraina)
Opis zawartości
Tytuł: Sprawa dot. Kokowski Piotr Piotrowicz i innych oskarżonych (cd. listy oskarżonych): 1. Skorubski Iwan Romanowicz, ur. 1889 r. we wsi Kurowieski, obwód Kamieniec Podolski; narodowość ukraińska; mieszkaniec wsi Andriejkowcy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania. 2. Zagurny / Zagórny Anton Francewicz, ur. 1884 r. we wsi Andriejkowcy, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Andriejkowcy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 27-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty; zrehabilitowany postanowieniem z 20-02-1957 r. 3. Gajdamaha / Hajdamacha Nikołaj Grigoriewicz, ur. 1896 r. we wsi Andriejkowcy, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Andriejkowcy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 27-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 4. Starczuk Paweł Iwanowicz, ur. 1894 r. we wsi Pelipy, powiat kołomyjski (Galicja, Polska); Galicjanin; mieszkaniec wsi Rajkowiec, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 19-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 5. Szelestinski / Szeleściński Franc Michajłowicz, ur. 1883 r. we wsi Polnyj Oleksiniec, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2, 54-9 i 54-11; aresztowany 12-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany w dniu 01-10-1938 r.; zrehabilitowany postanowieniem z 08-02-1994 r. 6. Sielski Wojciech Kazimirowicz, ur. 1895 r. wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 16-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 7. Polikiewicz Iwan Andriejewicz, ur. 1890 r. wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 17-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 8. Karnatowski Ignatij Dieonisiewicz, ur. 1888 r. we wsi Gawriłowka, rejon starokonstantinowski; narodowość polska, mieszkaniec wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania. 9. Rudyk Jakow Dmitrijewicz, ur. 1884 r. wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; narodowość ukraińska; mieszkaniec wsi Kuźmin, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-6, 54-2 i 54-11; aresztowany 10-03-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 10. Mucha Kazimir Matwiejewicz, ur. 1888 r. we wsi Czeban, obwód Kamieniec Podolski; narodowość ukraińska; mieszkaniec wsi Czeban, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania. 11. Mucha Kazimir Antonowicz, ur. 1882 r. we wsi Czaban, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Czaban, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 17-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 12. Swiderski / Świderski Iwan Karłowicz, ur.1884 r. we wsi Lipkowcy, rejon Czarno-Ostrowski (Polska); narodowość polska; mieszkaniec wsi Czaban, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 17-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty. 13. Kierepko Albin Kazimirowicz, ur. 1895 r. we wsi Czaban, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Czaban, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; aresztowany 17-04-1938 r.; postanowieniem z dnia 25-09-1938 r. skazany na WMN; wyrok wykonany, brak daty; zrehabilitowany postanowieniem z 20-02-1957 r. 14. Olejnik Wasilij Stiepanowicz, ur. 1883 r. we wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania; rozstrzelany 01-10-1938 r.; zrehabilitowany postanowieniem z 20-02-1957 r. 15. Dyndin Michaił Nikołajewicz, ur. 1893 r. we wsi Tianin (Polska); Galicjanin; mieszkaniec wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania. 16. Buczinski / Buczyński] Iwan Josifowicz, ur. 1885 r. we wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania. 17. Swiderski / Świderski] Iwan Bronisławowicz, ur. 1906 r. we wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Geletincy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2, 54-7, 54-9 i 54-11; brak daty aresztowania. 18. Jaremkiewicz Miron Ilicz, ur. 1897 r. w m. Lwów (Polska); narodowość ukraińska; mieszkaniec wsi Dobrogoszcz, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania. 19. Gawriszczuk / Gawryszczuk Ilia Nikołajewicz, ur. 1895 r. we wsi Tarnopol (Polska); Galicjanin; mieszkaniec wsi Chmielewka, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2, 54-9 i 54-11; brak daty aresztowania. 20. Palinczuk / Palińczuk Wojciech Iwanowicz, ur. 1910 r. we wsi Żukowcy, obwód Kamieniec Podolski; narodowość polska; mieszkaniec wsi Żukowcy, obwód Kamieniec Podolski; oskarżony z art. 54-2 i 54-11; brak daty aresztowania.
Daty wytworzenia dokumentów
Data początkowa: 1938
Data końcowa: 1938
Opis zewnętrzny
Forma fizyczna:
  • Pliki cyfrowe
Liczba tomów: 1
Liczba stron: 213
Informacje identyfikujące
Sygnatura IPN: IPN BU 3774/108
Sygnatura dawna (wytwórcy dokumentów): P-4706 t. 5
Miejsce przechowywania
Nazwa archiwum: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
 
Powrót do listy wyników