IPN BU 1300/67

IPN BU 1300/67

Dodaj opis jednostki archiwalnej do kwerendy aby wygenerować raport oraz dowiedzieć się jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentów

Record identification
IPN reference number
IPN BU 1300/67
Former reference numbers
46/20
Historical reference numbers
V103
File description
Title

Reportaż telewizyjny „Eksponaty wiedeńskiego Muzeum” z cyklu: Spojrzenia, cz. I i II. Wywiad z dr Marią Rutowską w programie Mediagraf Express Poznański PTV. Relacja telewizji regionalnej WTK z uroczystego pochówku na Cmentarzu Bohaterów Polskich w Poznaniu.

Abstract

Nagranie składa się z czterech części: 1. reportaż „Eksponaty wiedeńskiego Muzeum”, cz. I z cyklu: Spojrzenia. W okupowanym przez Niemców Poznaniu w więzieniu przy ul. Młyńskiej gilotynowano uwięzionych Polaków i przekazywano ich zwłoki do Instytutu Anatomii Uniwersytetu Rzeszy którym kierował prof. dr Hermann Voss. Preparowano z nich czaszki, które były przechowywane po wojnie w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. W reportażu występują: Stefan Wojciechowski, prof. Karol Marian Pospieszalski, Krzysztof Koleda z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Realizacja: Tadeusz Owczarczyk-Gran, Agnieszka Makulska, Paweł Matuszak, Alicja Gandecka, Mirosław Banach, Teresa Hałas. TVP SA Poznań. 2. Reportaż „Eksponaty wiedeńskiego Muzeum”, cz. II z cyklu: Spojrzenia. W reportażu występują: Stefan Wojciechowski, prof. Karol Marian Pospieszalski, Krzysztof Koleda z IPN w Poznaniu, Ryszard Banaszak, Krystyna Smardzewska z IPN w Warszawie, Antoni Galiński z Ministerstwa Sprawiedliwości. Realizacja: Tadeusz Owczarzak-Gran, Marcin Aziukiewicz, Lucjan Miłowski, Marek Skorwider, Paweł Matuszak, Teresa Hałas. TVP SA Poznań. 3. Program PTV Express Poznański, Mediagraf. Wywiad redaktor Barbary Sadłowskiej z dr Marią Rutowską dotyczący postępowania Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu w związku z wykorzystywaniem przez profesora III Rzeszy Vossa szczątków polskich więźniów do badań naukowych. Odwołanie się do pamiętnika Vossa i omówienie jego działalności. Odwołanie się do materiałów wytworzonych podczas procesu Arthura Greisera, a także z więzienia przy ul. Młyńskiej i Fortu VII. Program przygotowali: Barbara Sadłowska, Józef Kowalewski, Waldemar Korzyb, Karol Żurawski, Ryszard Wierszyłło, Krzysztof Wasilewski, Łukasz Krysiak, Teresa Hałas. 4. Reportaż telewizji regionalnej WTK. Relacja z uroczystego pochówku na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej cytadeli w dniu 1 września 1999 roku 14 czaszek żołnierzy ruchu oporu, którzy zostali straceni w więzieniu Gestapo w Poznaniu przy ul. Młyńskiej w 1942 r. W reportażu występuje Antoni Galiński z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz rodziny pomordowanych. Realizacja: A. Adamczak, zdjęcia L. Bielewicz.

Dates
Starting date
1999
Closing date
1999
Material description
The media type
Number of volumes
1
Number of pages
1
Place of storage