Zespół / zbiór

Zespół / zbiór

Powiązania pomiędzy materiałami archiwalnymi mogą nastąpić wskutek ich wytworzenia i zgromadzenia w jednym urzędzie (instytucji) lub osobę prywatną, albo wskutek zgromadzenia dokumentów na podstawie odrębnie ustalanych kryteriów.

Characteristic of the archival fonds (collection)
Name of the archival fonds (collection)

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie 1920-1977

Affiliation with the IPN Archives
Group of documents
Organy administracji publicznej, urzędy, instytucje oraz organizacje społeczno-polityczne, w tym pozasądowe organy wymiaru sprawiedliwości oraz archiwa organizacji niepodległościowych i oporu społecznego
Daty dokumentów w zespole (zbiorze) archiwalnym
Starting date
1920
Closing date
1977
Archival characteristics of an archival fond or collection
History of an archival fond or collection

Oryginalne dokumenty zespołu akt "Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie z lat 1920-1977" przechowywane są w Papieskim Instytucie Studiów Kościelnych w Rzymie (Pontificum Institutum Studiorum Ecclesiasticorum). Na podstawie zawartej umowy o współpracy IPN pozyskał kopie cyfrowe materiałów archiwalnych.

An archival fond or collection content

Zespół akt "Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie z lat 1920-1977" tworzą materiały archiwalne wytworzone przez Poselstwo Polskie przy Stolicy Apostolskiej z lat 1920 – 1925 oraz materiały powstałe w wyniku działalności Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej w latach 1925 – 1975 (załączniki do 1977 r.). Trudno ocenić rozmiar materiałów archiwalnych wytworzonych zarówno przez Poselstwo jak i Ambasadę ze względu na ich rozproszenie. Poza uporządkowaną częścią która jest w PISE, akta ambasady znajdują się także w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz prawdopodobnie część z nich - w postaci mikrofilmów - trafiła do Biblioteki Hoovera w Stanach Zjednoczonych. Akta znajdujące się w PISE przed uporządkowaniem stanowiły ok. 3 mb. Po uporządkowaniu zespół Akt Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej ma ok. 2,70 mb (232 j.a). Wybrakowano kopie pism w ilości ok. 0,30 mb. Stan zachowania uporządkowanych akt ocenia się jako dobry, za wyjątkiem kilku zagrzybiałych jednostek. Inwentarz posiada następujący układ działów (zgodnie z „Hasłami rejestratury” z 1933 r.): I – Państwa obce, II – Stosunki Rzeczypospolitej Polskiej z państwami obcymi, III – Organizacje i instytucje międzynarodowe, IV – Zagadnienia specjalne, V – Emigracja, VI – Prasa i propaganda, VIII - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, IX – Sprawy konsularne. Nie utworzono działów: VII – Komunikacja oraz X – Rzeczpospolita Polska ze względu na brak materiałów archiwalnych odpowiadających tym działom. Wśród wymienionych działów na szczególną uwagę zasługują materiały archiwalne zgromadzone w dziale II pod hasłem ogólne stosunki Polski z zagranicą z lat 1941-1965, oraz raporty polityczne i listy prywatne z lat 1925-1976. Informują one o sytuacji politycznej w Polsce i w Europie, położeniu Kościoła w Polsce, a także o życiu emigracji. W dziale III interesujące są akta pod hasłem stosunki Stolicy Apostolskiej z Polską z lat 1921 - 1976. Zawierają one dane o stosunku Watykanu do spraw polskich. Dział V przybliża problematykę emigracyjną, w szczególności materiały zgromadzone pod hasłem ośrodki polskie za granicą z lat 1919 – 1977. W dziale VI pod hasłem agencje prasowe na uwagę zasługują teksty z lat 1945 - 1972 informujące głównie o sytuacji politycznej i religijnej w Polsce. (cyt. za Inwentarzem zespołu (zbioru) akt "Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie z lat 1920-1977" opracowanym przez dr Lidię Potykanowicz-Suda i Mariolę Szaleniec.)

Warunki decydujące o udostępnianiu
Warunki udostępniania
Na podstawie zawartej umowy o współpracy z 4 kwietnia 2016 roku: IPN ma prawo do prezentowania przekazanych przez PISK kopii dokumentów na swoich stronach internetowych oraz do ich udostępniania na zasadach określonych przepisami ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, z zachowaniem zasady każdorazowego informowania o miejscu przechowywania ich oryginałów (Art. III ust. 11 umowy). Inne osoby, które uzyskają dostęp do materiałów archiwalnych powinny zostać poinformowane, że wykorzystanie dokumentów w celach komercyjnych wymaga pisemnej zgody właściciela oryginałów, który ma również prawo do pobrania opłaty licencyjnej z tego tytułu (Art. IV ust. 2).
Bibliographical references
Bibliographical references and list of sources

Kornat M., Ambasador Kazimierz Pappée – piętnaście rozmów z papieżem Piusem XII, „Zeszyty Historyczne” 2006, nr 156 Meysztowicz W., Gawędy o czasach i ludziach, Londyn 1983 Ogiński J.M. /Pałyga E./, Dyplomatyczni przedstawiciele przy Stolicy Apostolskiej w XX w., Warszawa 1993 Rocznik służby zagranicznej Rzeczpospolitej Polskiej, Warszawa 1939 Stehle H., Tajna dyplomacja Watykanu, Warszawa 1993 Wyrwa T., Likwidacja Ambasady RP przy Watykanie w latach 1958 i 1972, „Zeszyty Historyczne” 1990, nr 93 Zieliński Z., Polska-Watykan w latach 1939-1945, w: Historia dyplomacji polskiej, t. 5, 1939- 1945, pod red. W. Michowicza Żaryn J., Stolica Apostolska wobec Polski i Polaków w latach 1944-1958, Warszawa 1998