Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka zespołu (zbioru) archiwalnego
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Archiwum Ambasadora Michała Sokolnickiego 1908-1967
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Archiwa osobiste i kolekcje
Informacje o aktotwórcy
Dzieje ustrojowe aktotwórcy: Dzieje twórcy: Michał Sokolnicki (1880-1967), historyk, polityk, dyplomata; od 1903 r. członek PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego; w czasie I wojny światowej działał m.in. w Legionach Polskich, NKN, Organizacji A. Sekretarz generalny delegacji Naczelnika Państwa na Konferencję Pokojową 1919 r. Od 1919 r. w dyplomacji, m.in.: 1920-1922 poseł w Finlandii i Estonii, 1931-1936 w Danii, 1936-1946 w Turcji. W latach 1923-1931 pracował jako profesor Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie. Po wojnie przebywał na emigracji w Turcji, gdzie też zmarł. Autor wielu prac historycznych, przeważnie poświęconych problemom XIX w. m.in.: Wojna roku 1809, (1910); Generał Michał Sokolnicki 1760-1815, (1912); Wojna polsko - rosyjska w r. 1931, (1919); Polska w pamiętnikach wielkiej wojny 1914-1918, (1925) oraz Czternaście lat, (1936); Dziennik ankarski 1939-1945, (1965).
Charakterystyka archiwalna zespołu (zbioru) archiwalnego
Charakterystyka zawartości zespołu (zbioru) archiwalnego: Kolekcja zawiera m.in.: księgi szyfrowe Poselstwa i Ambasady RP w Turcji, akta polityczne Poselstwa RP w Kopenhadze; korespondencję prywatną oraz służbową ambasadora Michała Sokolnickiego m.in. prowadzoną z Wacławem Jędrzejewiczem, Walerym Sławkiem, Stefanem Żeromskim, Marianem Kukielem; materiały do publikacji; dokumenty związane z działalnością Sokolnickiego w Legionach Polskich oraz w NKN
Informacje techniczne o zespole (zbiorze) archiwalnym
Język akt: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. polski, j. rosyjski
Warunki decydujące o udostępnianiu
Warunki udostępniania: Wnioskodawcy, w momencie udostępnienia kopii materiałów IJPA, zgromadzonych w zasobie archiwalnym IPN, mają obowiązek wypełnienia „Oświadczenia”. W przypadku wyrażenia chęci wykorzystania komercyjnego kopii materiałów IJPA, wnioskodawcy mają obowiązek pisemnego wystąpienia do IJPA o uzyskanie zgody. IJPA ma ponadto prawo żądania opłat licencyjnych z tytułu takiej formy wykorzystania.