Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Charakterystyka archiwalna serii
Przyporządkowanie w archiwum Instytutu
Dział archiwum: Cywilne organy bezpieczeństwa państwa
Nazwa zespołu (zbioru) archiwalnego: Resort Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie 1944
Seria: Wydział Personalny 1944-1944
Daty dokumentów w serii
Data początkowa: 1944
Data końcowa: 1944
Informacje o serii
Zasięg terytorialny oddziaływania: Terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pod tymczasowym zarządem PKWN
Charakterystyka archiwalna: Wydział Personalny (na czele z mjr Mikołajem Orechwą) odgrywał kluczową rolę w budowie wiernego i karnego wobec władzy komunistycznej aparatu terroru, zajmował się rekrutacją odpowiednich pracowników na stanowiska etatowe oraz wszelką biurokracją związaną z przyjmowaniem, przenoszeniem, awansowaniem, zwolnieniami i ewidencjonowaniem funkcjonariuszy. Według Etatu Resortu Bezpieczeństwa Publicznego nr 714 z listopada 1944 r. w Wydziale Personalnym przewidywano ogólną liczbę 31 osób.